Особливості 6-ти річного віку

Поради батькам першокласників

Успішна адаптація першокласника до школи – це тривалий процес, який потребує комплексної та активної взаємодії школи та родини.

Загальні рекомендації батькам:

• З розумінням ставтесь до того, що у вашої дитини щось не буде виходити одразу, дайте їй право на помилку. Запасіться терпінням;
  • Показуйте дитині, що її люблять такою, якою вона є, а не за якісь досягнення;
  • Не можна порівнювати дитину з іншими дітьми та казати, що вона гірша від інших;
  • Оцінюйте тільки вчинки, а не її саму;
  • Треба чесно й терпляче відповідати на будь-які запитання;
  • Намагайтеся щодня знаходити час, щоб побути наодинці зі своєю дитиною (важлива не тільки кількість, а й якість проведеного часу. Простого перебування «поруч» з дитиною недостатньо, Ви повинні взаємодіяти з нею).
  • Спирайтесь на сильні сторони дитини;
  • Уникайте підкреслення невдач дитини;
  • Показуйте, що ви задоволені дитиною (слова підтримки, схвалення);
  • Демонструйте свою любов до дитини ( привітна посмішка, контакт очей, обійми, поцілунок);
  • Допоможіть поділити великі завдання на частини;
  • Дозволяйте дитині самій розв’язувати проблеми там, де це можливо;
  • Проявляйте емпатію (розуміння стосунків, почуттів, психічних станів іншої особи) і віру у вашу дитину.
  • Стримуйтесь і не лайте школу й учителів у присутності дитини, якщо у вас є запитання, то особисто обговоріть їх з вчителем;
  • Будьте послідовними та передбачуваними у вимогах дотриманні певних правил та обмежень, це привчає дитину до порядку, стабільності, запобігає тривожності;
  • Обмежень вимог, заборон не повинно бути забагато, вони мають бути гнучкими.
  • Тон, яким повідомляється вимога, заборона, має бути твердим але дружнім. Треба обов’язково пояснювати коротко, чітко, зрозуміло, чому не можна.
  • Корисно заздалегідь обговорювати з дитиною виконання правил і вимог, нагадуючи про них, попереджаючи можливі труднощі. У таких випадках місія батьків – бути помічниками у виконанні добровільних забов’язань, а не суворими наглядачами.
  • Завжди пам’ятайте про власний приклад, часто він набагато красномовніший, ніж десять ваших правил разом узятих;
  • Твердість лінії у вихованні досягається терпінням, відсутністю поспіху

Поради батькам

• Ніколи не віддавайте дитину одночасно в перший клас і якусь секцію, гурток. Так у дитини буде недостатньо часу для ігор, відпочинку та виконання завдань без поспіху. Бажано починати відвідувати гуртки та секції за рік до вступу до школи або через рік.

• Першокласник здатен концентрувати увагу не більш як на 10-15 хв. Тому між виконанням завдання необхідно перериватися й обов’язково давати дитині фізичну розрядку (попросити пострибати на місці 10 разів, потанцювати кілька хвилин, побігати, тощо). Починати виконання домашніх завдань краще з письма. Можна чергувати письмові завдання з усними. Загальна тривалість занять не має перевищувати однієї години.

• Комп’ютер, телевізор і будь-які заняття, що вимагають значного зорового навантаження, мають тривати не більше години на день – так вважають лікарі-офтальмологи й невропатологи в усіх країнах світу.

• Протягом першого року навчання ваша дитина понад усе потребує вашої підтримки. Хваліть, підтримуйте, не карайте за двійки. Акцентуйте увагу на вміннях та досягненнях, а не на прикрощах та невдачах. Так ви сформуєте впевненість у власних силах та мотивацію до досягнення успіху.

• Не плутайте підтримку з похвалою і нагородою. Похвала може бути і не бути підтримкою. Підтримка базується на тому, щоб допомогти дитині відчути свою потрібність. Різниця між підтримкою і нагородою визначається часом і ефектом. Нагорода зазвичай дається за добре виконану справу, досягнення в певний період. Підтримка, на відміну від похвали може надаватися за будь-якої спроби або невеликого прогресу.

• Можна виявляти своє незадоволення окремими діями, а не дитиною загалом. Незадоволення діями дитини не повинно бути систематичним, бо інакше воно переростає у неприйняття.

Як виконувати домашні завдання

Вдома в жодному разі не можна дублювати школу, батьки не мають ставати вчителями. Основна функція батьків – допомогти, що проявляється у підтримці, надання максимально можливої самостійності в організації своїх дій з виконання шкільних правил. Діти мають самі пам’ятати про домашнє завдання, звикати його робити в один і той самий час (оптимально почати близько 16-00), самостійно готувати місце для роботи. Найважливіше у виконанні домашніх завдань для розвитку навчальної самостійності і відповідальності дитини – уміти розпочати справу без зовнішніх спонукань і довести її до кінця.

Коли з’являються великі за обсягом домашні завдання (час виконання - більш ніж півгодини), дитині треба допомогти спланувати послідовність її дій. Допомога полягає в тому, щоб запитувати її про те, як їй зручніше, а не в тому, щоб говорити, як має бути.

Батькам за жодних обставин не слід змушувати дитину переписувати невдалу роботу.

Батьки не повинні виставляти дитині оцінки

Найбільш розповсюдженні помилки у вихованні:

• Часте застосування погроз і фізичних покарань;
  • Власне недотримання вимог, що оголошуються дитині;
  • Негайне виконання бажань і примх дитини;
  • Надмірні вимоги. Постійний тиск і вимоги ні до чого доброго не призведуть. Треба стимулювати дитину до виконання певних обов’язків, перш за все зацікавивши її цим. Можливо, спочатку ігровими моментами. А потім і через мотивування користі тієї чи іншої діяльності